جستجو در اخبار

سرویس یاد داشت


یادداشت / نیم نگاه؛

کارپرس
فراخوان خودروها در سراسر دنیا به دلایل متفاوتی صورت می‌گیرد. گاه نقص فنی در خودرویی که دچار سانحه شده است، کشف می‌شود و مراجع قانونی خودروساز را ملزم به اعلام فراخوان می‌کنند.

یادداشت / نیم نگاه؛

کارپرس
به نظر می‌رسد اقدام خودروسازان برای فروش اینترنتی محصولات خود به شکل موثری به شکست انحصار و گسترش توزیع عدالت کمک کرده است.

یادداشت / نیم نگاه؛

کارپرس
اگر بگذاریم افراد سود شخصی خویش را دنبال کنند و فرآیندهای بازار آزاد نیز آزادانه جاری باشد، درستکاری معجزه‌آسا به وقوع خواهد پیوست. این مهمترین سخن میلتون فریدمن برنده جایره نوبل اقتصادی و طرفدار منطق بازار آزاد است.

سرانجام ترامپ زیر میز زد!

کارپرس
ترامپ، این رئیس جمهور بداخلاق آمریکایی درنهایت حماقتی که قولش را داده بود عملی کرده و رسما از برجام خارج شد! خروج آمریکا از برجام بر خلاف آنچه تصور می شود محاسنی سنگین تر از معایبش دارد چرا در ابتدا فرصتی برای سنجش اعتبار اخلاقی اروپایی ها ایجاد و سپس تعلیق بوجود آمده در اقتصاد ایران را حذف و بازاری واقعی بوجود خواهد آورد. اما این مسئله در مورد صنعت خودروسازی ایران کمی متفاوت است!

یادداشت / نیم نگاه؛

کارپرس
تولید تایر تحت لیسانس چین و در قالب قرارداد EPC منطق اقتصادی ندارد. وزارت صنعت باید در شیوه توسعه صنعت تایر در کشور بازنگری جدی کند و به این نکته واقف باشد که شیوه غلط توسعه صنعت تایر در ایران، موجب شده است که پس از 60 سال حتی توان راه‌اندازی یک شرکت تایرسازی در کشور به صورت مستقل وجود ندارد.

نیم نگاه؛

کارپرس
موضوع قيمت گذاري خودروهاي توليدي به عنوان يكي از فراگيرترين پديده هاي اقتصادي اجتماعي به سبب ارتباط تنگاتنگ با معيشت مردم به عنوان يكي از مؤلفه هاي اصلي همواره مورد توجه مردم، كارشناسان و مسئولان بوده و در تصميم گيري هاي كلان و اجرايي كشور نقش بسزائي دارد.

نیم نگاه؛

کارپرس
بیش از 10 سال پیش که هنوز هوای پایتخت به این وخامت نبود همچنین تعداد خودرو ها و ترافیک نیز کمتر بود خانه های دوچرخه راه اندازی شد تا کمکی باشد برای بهبود وضعیت ترافیکی و آب و هوای شهر تهران اما پس از گذشت زمان مشاهده می کنیم که خانه دوچرخه مورد استقبال عموم واقع نشده است.


کارپرس
از زمانی که «نورث» اندیشه خود را مبنی بر توسعه بر پایه صادرات مطرح کرد، کمتر کسی گمان می‌کرد این تئوری بتواند موفق باشد. اما امروزه این تئوری به‌عنوان یک رویکرد اصلی در مباحث توسعه اقتصادی جای خود را باز کرده است.


کارپرس
آخرین روز کاری سال ۱۳۹۶ در حالی طی می‌شود که بازار و صنعت خودرو شاهد یکی از پر‌چالش‌ترین سال‌های اخیر خود بود. بازار خودرو در سال گذشته در حوزه واردات با اغتشاشی روبه‌رو شد که از دولت یازدهم و دوازدهم اصلا انتظار نمی‌رفت.


کارپرس
هر مديري دوست دارد، با تصميم‌گيرهاي به موقع كارنامه عملكرد خوبي از خودش بجا بگذارد به همين دليل معمولاً مديران شركت‌هاي بزرگ سعي می كنند در روزهاي نخست انتصاب خودشان تصميمی در مورد محصولات نگيرند اما اين رويه در مورد مهندس جهرودي صدق نكرد!


کارپرس
كارشناس صنعت خودرو در پاییز امسال آلودگی هوای تهران و کلان‌شهرها به حدی بحرانی بود که سبب شد رئیس‌جمهوری طی یک مصاحبه زنده تلویزیونی نسبت به ادامه این روند ابراز نگرانی کرده و تعهدی را برای دولت خود ایجاد کند که عملی شدن آن به میزان به‌کارگیری بخشی از ظرفیت وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی متعدد و برنامه‌ریزی درست این طرح بستگی دارد.


کارپرس
صنعت خودروی ایران به همه فراز و فرودهایی که در دو سال اخیر وجود داشته توانسته با سرمایه گذاری های جدید مشترک با خودروسازان معتبر جهانی با محوریت پلتفرمهای جدید، پیشرفت های محسوسی را در جهانی شدن داشته باشد.


کارپرس
اگر ۱۰۰۰خودروی هیبریدی را با ۱۰۰۰ عدد خودروی غیرهیبریدی مقایسه کنیم، آلایندگی CO۲ خودروهای هیبریدی به ازای طی کردن سالانه ۲۰۰۰۰ کیلومتر ۲۷۸۰ تن و برای خودروهای غیر از آن، 4340 تن است.


کارپرس
نرخ ارز, داستان اين روزهاي فضاي كسب و كار اقتصاد ايران است, با افزايش چند روزه نرخ دلار در اين روزها, عده‌اي به دنبال كشف مشابهت‌هاي اين دوره با اوايل دهه 90 بودند, در آن زمان قيمت دلار افسار گسيخته بالا مي‌رفت امري كه در نهايت به تورم 40 درصدي به عنوان بالاترين رقم تورمي اقتصاد ايران منجر شد, رئيس دولت وقت در گفتگوي ويژه تلويزيوني شركت كرد. از قضا در آن گفتگو صنعت خودروسازي مورد پرسش قرار گرفت و رئيس جمهور وقت واژه‌اي را بكار برد كه تا مدت‌ها بر سر زبان‌ها بود «پرايد كيلويي چند؟»


کارپرس
کمتر از یک ماه از آغاز سال ۲۰۱۸ می‌گذرد و در همین مدت کوتاه سرمایه‌گذاری‌های تازه خودروسازان خبرساز شده است. آنچه در زمینه فناوری‌های ارتباطی، سامانه‌های خودران و خودروهای برقی در نمایشگاه دیترویت در معرض دید عموم قرار گرفت نشان داد صنعت خودرو به مرحله جدیدی وارد شده است.


کارپرس
نمي‌دانم چرا بايد تيشه به ريشه خودمون بزنيم, و «شبهات» زيادي را تحت عنوان «شباهت» به خورد مردم دهيم! البته شايد افرادي با نياتي خاصي پشت اين قضيه باشد.