Yendif Video Share - Search
جستجو در اخبار


مخالفت یک نماینده مجلس با افزایش قیمت خودرو

پنج شنبه | ۱۳۹۷/۰۶/۲۲ - ۰۷:۱۹ | کد خبر: CP- ۷۸۵۳ | سرویس: قیمت خودرو
کارپرس:
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به پیشنهاد خودروسازان در مورد افزایش ۱۷ درصدی قیمت خودرو گفت: این میزان افزایش قیمت منطقی نیست، زیرا موجب افزایش مجدد نرخ ها در بازار خواهد شد.
به گزارش کارپرس، حمیده زرآبادی با بیان اینکه هرگونه افزایش قیمت رسمی خودرو موجب رشد بیشتر نرخ‌ها در بازار می‌شود، گفت: در جلساتی که اخیرا خودروسازان با کمیسیون صنایع مجلس داشته اند، پیشنهاداتی را در خصوص افزایش قیمت ها مطرح کرده اند، اما نمی توانیم قیمت کارخانه را بالا ببریم و توقع داشته باشیم که نرخ ها در بازار ثابت بماند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر اختلاف قیمت کارخانه نسبت به بازار به گونه ای است که مثلا کارخانه پراید را 22 میلیون تومان می فروشد، اما نرخ این خودرو در بازار 40 میلیون تومان است و اگر قرار باشد 17 درصد افزایش قیمت داشته باشیم، قیمت پراید فروش کارخانه حدود 26 میلیون تومان می شود و قیمت بازار به حدود 47 میلیون تومان می رسد.

زرآبادی با تاکید بر اینکه این افزایش قیمت کارخانه نمی تواند نرخ بازار را کنترل کند، اظهار کرد: این موضوع که اقتصاد آزاد و بازار تعیین کننده قیمت‌ها باشد، مربوط به زمانی است که زیرساخت‌ها درست باشد و بستر درستی وجود داشته باشد، اما در کشور ما که با وجود کنترل، باز هم این میزان رانت وجود دارد و افزایش قیمت های آنچنانی اتفاق می‌افتد، نمی توان تعیین نرخ ها را به بازار و اقتصاد آزاد سپرد و در آن صورت اصلا قیمت ها قابل کنترل نخواهد بود.  

نماینده مردم قزوین و آبیک در مجلس تصریح کرد: بنابراین با وجود رانتی که همیشه در بازار خودرو وجود دارد، بالا بردن قیمت کارخانه هیچ کمکی نمی کند.

وی با بیان اینکه در نهایت شورای رقابت باید در مورد افزایش قیمت خودرو و درصد آن تصمیم بگیرد، گفت: اگر شورای رقابت از گردونه قیمت گذاری خارج شود، مشکلات نه تنها کمتر نمی شود، بلکه بیشتر می شود، مگر اینکه سیستم جایگزین برای شورای رقابت وجود داشته باشد.  

زرآبادی در ادامه در واکنش به احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو تا قبل از پایان سال گفت: این طرح هنوز به کمیسیون صنایع مجلس نیامده است و تعدادی از نمایندگان پیگیر آن هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه ممنوعیت واردات خودرو آثار منفی زیادی در بازار داشته است، عنوان کرد: برنامه های مربوط به ممنوع کردن واردات خودرو که تاکنون اجرا شده به دلیل اینکه کلی نگری نداشته، نتوانسته موفق شود و تبعات منفی اش بیشتر از آثار مثبت آن بوده است.

زرآبادی با اشاره به تصمیم کمیسیون صنایع مجلس مبنی بر مسکوت ماندن شش ماهه طرح ساماندهی بازار خودرو تا اواخر آذرماه امسال گفت: بحث ساماندهی بازار خودرو مباحثی را در مورد واردات خودرو دارد که البته مقرر است شش ماه یعنی تا پایان آذرماه مسکوت بماند، اما تعدادی از نمایندگان پیگیر هستند که پس از تعطیلات مجلس و در مهر ماه در دستور کار کمیسیون صنایع قرار بگیرد تا از مسکوت ماندن خارج شود. به این ترتیب ممکن است ممنوعیت واردات خودرو تا قبل از پایان سال لغو شود.منبع: اقتصاد آنلاین

با عضویت در کانال های کارپرس در شبکه های اجتماعی، ویژه های خودرویی جهان را روی موبایل خود دریافت کنید.

 عضویت در کانال: تلگرام - اینستاگرام

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظرات ارسالی پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید
شما اکنون از مطلب: "

مخالفت یک نماینده مجلس با افزایش قیمت خودرو

" بازدید می کنید
----------------
تمامی حقوق برای " کارپرس" محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است