جستجو در اخبار

نجفی منش تاکید کرد:

هیجان بازار خودرو با منطقی شدن نرخ های کارخانه رفع می شود

شنبه | ۱۳۹۷/۰۷/۲۸ - ۰۷:۲۵ | کد خبر: CP- ۸۳۲۵ | سرویس: شرایط فروش خودرو
کارپرس:
رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور، قیمت های فعلی خودروها در بازار را غیرمنطقی برشمرد و گفت: برای خروج از این وضعیت و کوتاه کردن دست واسطه ها، باید قیمت کارخانه ای بروز و منطقی شود.
به گزارش کارپرس، «محمدرضا نجفی منش» افزود: مشابه چنین اقدامی در دهه 70 نیز انجام و قیمت ها در بازار به نحوی شد که توانست برای حدود یک دهه ثبات نرخ ها را برای صنعت خودرو به همراه آورد.

این مقام صنفی ادامه داد: به این ترتیب، خریداران غیرواقعی و آنهایی که مصرف کننده خودرو نیستند از بازار خارج شده و پس از آن شیب نزولی قیمت ها بیشتر می شود.
نجفی منش خاطرنشان ساخت: این روند تا آنجا پیش خواهد رفت که به قیمتی برسیم که برای خودروساز و مصرف کنندگان منطقی باشد.

وی یادآورشد: در طول دهه 70، تعیین قیمت به میزان حاشیه بازار، سبب ثبات نر خ های خودرو شد به طوری که با وجود متوسط رشد 300 درصدی قیمت کالاها و اجناس در آن سالها، اما قیمت خودرو فقط رشد 13 درصدی را تجربه کرد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور همچنین، خروج شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو را خواستار شد و گفت: تعیین مکانیزم عرضه و تقاضا در حاشیه بازار توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می تواند به تثبیت قیمت خودرو منجر شود.
به گفته این مقام صنفی، عمده مشکلات کنونی خودروسازان و قطعه سازان نه از تحریم های خارجی، بلکه ناشی از تحریم های داخلی و معضلاتی است که خودمان برای صنعت کشور ایجاد کرده ایم و ضروری است در این زمینه برنامه ریزی مدونی انجام شود.

** غیرواقعی بودن قیمت قطعات خودرو

نجفی منش، قیمت قطعات خودرو را نیز غیرمنطقی توصیف کرد و گفت: اکنون شاهدیم قیمت مواد اولیه رشد یافته اما قیمت قطعات متناسب با آن افزایش نیافته است.

وی اظهار داشت: عمده مواد اولیه مصرفی در صنعت قطعه سازی فولاد، مس، آلومینیوم و تولیدات پتروشیمی است که در ماه های گذشته رشد قیمتی را تجربه کرده اند.

این عضو اتاق بازرگانی تهران یادآور شد: در کشوری همچون چین، مواد اولیه مس و آلومینیوم با قیمت هایی به مراتب ارزانتر از قیمت های جهانی به دست تولیدکنندگان داخلی می رسد تا قطعه سازان آن کشور بتوانند تولیدات قابل رقابت داشته باشند.
نجفی منش گفت: منطقی سازی قیمت قطعات، به تعیین قیمت واقعی برای خودروها خواهد انجامید.

یش از این رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو به ایرنا گفت: امروز در بازار خودرو، با قیمت های غیرواقعی مواجه ایم و این وضعیت پیش از هر چیز به دلیل حضور دلالان است.

به گفته «سعید موتمنی»، با این حال، تلاش دلالان بزرگ برای بالا نگه داشتن قیمتها، به رکود این بازار منجر دامن می زند.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی، خودرو از کارخانه ها بیرون می آید، اما به دلیل سوداگری واسطه ها، به مشتریان واقعی نمی رسد.منبع: ایرنا

با عضویت در کانال های کارپرس در شبکه های اجتماعی، ویژه های خودرویی جهان را روی موبایل خود دریافت کنید.

 عضویت در کانال: تلگرام - اینستاگرام

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظرات ارسالی پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید
شما اکنون از مطلب: "

هیجان بازار خودرو با منطقی شدن نرخ های کارخانه رفع می شود

" بازدید می کنید
----------------
تمامی حقوق برای " کارپرس" محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است