جستجو در اخبار

بهتر است بدانیم!

قبل از رانندگی در هوای مه آلود این مطلب را بخوانید

دوشنبه | ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۰۷:۳۰ | کد خبر: CP- ۵۳۴۰ | سرویس: دانستنیهای خودرویی
کارپرس:
رانندگی در مه و گرد و غبار شدید به عنوان خطرناک ترین شرایط آب و هوایی در نظر گرفته می شوند؛ به ویژه اگر مه یا گرد و غبار بسیار متراکم و شدید باشند یا این دو عامل با شرایط آب و هوایی نامساعد دیگری نیز همراه باشند.
به گزارش کارپرس، هوای مه آلود یا غبارآلود رایاز دلایل اصلی ایجاد تصادف های زنجیره ای هستند. با این حال کارهایی هستند که با انجام آنها می توان خطر تصادف را به میزان قابل توجهی کاهش داد.
 
در حین مه متراکم یا گرد و غبار شدید،
یک اتفاق بسیار وحشتناک برای افرادی که در حال رانندگی هستند رخ می دهد؛ ندانسته سرعت شان را زیاد می کنند. البته همه ما می دانیم سرعت گرفتن در چنین آب و هوایی خطرناک ترین کار ممکن است اما مه و گرد و غبار نوعی توهم بصری ایجاد می کنند. وقتی از شیشه جلو به بیرون نگاه می کنید، تصورتان این است که بسیار آرام رانندگی می کنید. از آنجاییکه بیشتر مردم در مه عصبی و دست پاچه می شوند، حین رانندگی به کیلومتر شمار یا سرعت سنج نگاه نمی کنند. به این ترتیب با گذشت زمان سرعت شان بیشتر و بیشتر می شود. این اتفاق یکی از خطرناک ترین جنبه های رانندگی در مه و گرد و غبار است. هنگام رانندگی در مه و گرد و غبار سعی کنید همیشه حواستان به سرعت سنج باشد. بدون نگاه کردن به سرعت سنج، احتمال افزایش سرعت (بصورت ناخودآگاه) وجود دارد.

قابل رویت باشید
هنگام رانندگی در مه و گرد و غبار چراغ های جلوی خودرو را روشن کنید. چراغ راهنما یا چراغ داخل خودرو در این شرایط آب و هوایی به هیچ وجه کافی نیستند. اکثر راننده ها فکر می کنند باید چراغ های جلو را بخاطر بازتاب و پخش شدن نور آنها در مه خاموش کنند اما با اینکار خودروی شما تبدیل به یک "ماشین نامرئی" می شود. چراغ های جلو برای بهبود دید شما تعبیه نشده اند بلکه هدف آنها قابل رویت شدن خودروی شما برای سایر راننده ها می باشد. اگر ماشین تان مجهز به چراغ های مخصوص مه است، آنها را هم روشن کنید. هنگام رانندگی در مه و گرد و غبار، قابل رویت بودن یکی از مهمترین نکات است.

از نوربالای چراغ های جلو استفاده نکنید
نباید در هوای مه آلود از نور بالای چراغ های جلو استفاده کنید زیرا اینکار دید شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. ممکن است احساس کنید که روشن نگه داشتن چراغ های جلو در حالت عادی هم دید شما را کمتر می کند اما باید آنها را روشن بگذارید. بهترین کار برای دیده شدن شما در جاده همین است.

خط ها را دنبال کنید
هنگام رانندگی در مه و گرد و غبار، دنبال کردن خط های کف جاده یا خیابان با چشم ایده خوبی است. با اینکار مطمئن می شوبد که در لاین خودتان حرکت می کنید. راننده ها معمولاً جذب نورهای اطراف شان می شوند و ناخودآگاه، به طرف نور رانندگی می کنند. پس بهتر است به خط ها نگاه کنید تا در لاین خودتان باقی بمانید. فقط به این نکته هم دقت کنید که نباید تمام حواستان معطوف کف خیابان شود؛ حواستان به خیابان باشد.

فاصله تان با خودروها را افزایش دهید
حفظ فاصله مناسب در هوای مه آلود و غبارآلود بسیار حیاتی است. بیشتر راننده ها تمایل دارند در چنین شرایط آب و هوایی فاصله شان از خودروهای دیگر را کاهش دهند زیرا فکر می کنند با اینکار دیدن خودروهای دیگر راحت تر می شود. رانندگی در مه و گرد و غبار خطرناک است اما وقت خوبی برای نزدیک شدن بیش از حد به سایر خودروها نیست. این اشتباه یکی از دلایل اصلی ایجاد تصادف های زنجیره ای در مه است.

اگر نیاز به توقف دارید
گاهی اوقات رانندگی درست و ایمن در هوای مه آلود بسیار دشوار می شود. اگر احساس کردید که دچار استرس شده اید و نمی توانید درست رانندگی کنید؛ بهترین کار این است که تا عادی شدن آب و هوا توقف کنید. به یاد داشته باشید که رانندگی در این شرایط به شدت مخاطره آمیز است. اگر شما دید خوبی ندارید سایر راننده ها هم همینطور هستند. سعس کنید تا جاییکه می توانید از جاده یا خیابان فاصله بگیرید. در محدوده پارک، کنار جاده یا هر جای دیگری که از جریان ترافیک دور است بروید. بدون حرکت بمانید و چراغ هایتان را خاموش کنید. اگر چراغ ها را روشن بگذارید سایر راننده ها فکر می کنند شما در حال حرکت بع شمت جاده هستید و قبل از شما توقف خواهند کرد. مطمئن شوید که پاهایتان را از روی پدال ترمز برداشته اید و از فلاشر هم استفاده نکنید. در این حالت تمام چراغ های خودرو باید خاموش باشند. اگر پبه پناهگاهی نزدیک هستید به داخل آن بروید؛ درغیر اینصورت داخل خودرو بمانید.

مه و گرد و غبار متراکم معمولاً زیاد طول نمی کشند. ممکن است مه و گرد و غبار کاملاً از بین نروند اما توقف کردن باعث می شود کمی از شدت آنها کاسته شود. اما همیشه به یاد داشته باشید که هنگام رانندگی در مه و گرد و غبار، توقف در دوطرف خیابان یا جاده باید آخرین گزینه شما باشد.

1- در هنگام رانندگی متناسب با سرعت وسیله نقلیه خود از وسیله نقلیه جلوتر فاصله بگیرید.
2- در هوای مه آلود از سرعت خود بکاهید.
3- چهت رؤیت بهتر از چراغهای مه شکن استفاده کنید.
4- قبل از حرکت شیشه جلوی اتومبیل ، چراغهای جلو و راهنماها ، شیشه های بغل ، عقب ، برف پاک کن ها و بخاری را بازدید و تمیز نمائید.
5- از اضافه نمودن وسایل غیرضروری به اطراف چراغهای روشنایی خودداری کنید.
6- وسایل هشدار دهنده از قبیل بوق ، فلاشر، چراغهای راهنما و ... را بازدید کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید.
7- اگر قصد مسافرت در هوای مه آلود را دارید ، باید زمان بیشتری برای سفرتان پیش بینی نمائید.
8- اگر مه زیاد و شدید شد به آهستگی و با دقت به شانه راه رفته و توقف نمائید.
9- نور پایین چراغهای جلورا روشن کنید تا دیگررانندگان قادر به دیدن شما باشند.
10- به اطلاعیه های رادیو جهت اطلاع ازچگونگی وضعیت جوی و جاده ها گوش فرا دهید.
11- چراغهای ماشین را روشن کنید و فلاش ماشین را بکاربیندازید.
12- از واحد اطلاعات وزارت راه و ترابری درخصوص وضعیت مسیری که امکان وجود مه در آن می باشد اطلاع کسب کنید.
13- در ایام بارندگی و ابرناکی هوا محور آزادشهر به شاهرود پدیده جوی مه آلودگی وجود دارد.
14- در ایام بارندگی و ابرناکی هوا محدوده جنگل گلستان پدیده جوی مه آلودگی وجود دارد.


خستگی در سفرهای بلند مدت
1-روزی را برای شروع سفر انتخاب کنید که شب قبل ، خوب خوابیده باشید( 7تا8 ساعت)
2-در یک روز بیش از 8 تا 10 ساعت رانندگی نکنید
3- در فواصل زمانی معین استراحت کوتاه کنید ( دست کم هر 2 ساعت یک بارو به مدت بیش از 15 دقیقه در شهرهای طول مسیریا توقفگاه های کنارجاده )
4- وقتی برای استراحت کوتاه توقف می کنید از خودرو خارج شده و چند قدمی پیاده روی کنید، کمی نرمش کرده و چند نفس عمیق بکشید.
5- در طول سفرغذاهای سبک مصرف کنید.
6- از مصرف داروهای خواب آور پرهیز نمائید.
در نهایت باید بدانیم بهترین راه مقابله با خستگی ، خواب کافی است

چگونه در هنگام سرخوردن توقف کنید
1- خود را کاملاً کنترل کنید و به خود مسلط باشید، چنانچه به خود مسلط نباشید نمی توانید تصمیم بگیرید.
2- ازترمزکردن بپرهیزید، ضربه زدن به ترمز برروی یخ چرخها را قفل می کند و باعث لغزش و سرخوردن بیشترمی شود.
3- درچهتی حرکت کنید که قسمت عقب اتومبیل سرمی خورد، همینکه اتومبیل به حالت مستقیم درآمد درجهت دلخواه خود حرکت کنید خیلی آهسته برروی ترمزفشار دهید تا از سرعت اتومبیل کاسته شود ویا آرام برروی گازفشار دهید تا اتومبیل به حرکت خود ادامه دهد.
4- ازسبقت گرفتن بپرهیزید، چرخانیدن فرمان به مقدار زیاد ضربه ای به عقب اتومبیل می زند که موجب سرخوردن آن می شود و اتومبیل در جهت عکس حرکت ، برمی گردد.
5- اتومبیل را درگیردنده نگه دارید زیرا این حالت به کم شدن سرعت کمک می کند و حداکثر کنترل را به راننده میدهد.
6- ازبرداشتن پای خود ازروی گازبه طورناگهانی خودداری کنید، بعضی ازرانندگان گازرا به طورمتعادل نگه می دارند تا ازسرخوردن بپرهیزند.

اصول رانندگی در آزادراه ها
الف) اطمینان از سلامت وسیله تقلیه( عاج لاستیکها- چراغهای راهنما- ترمز- تیغه برف پاک کن وغیره
ب) پربودن باک بنزین
ج) در هنگام نزدیک شدن به عوارضی ها ضمن کاهش سرعت با توجه به آینه خودرو بدون انحراف به چپ و راست در مسیری که قبلاً پیش بینی کرده اید قرار گیرید.
د) در هنگام رانندگی از کمربند ایمنی استفاده نمائید.
ه) پس از قرار گرفتن در مسیر بزرگراه با توجه به سرعتهای مجاز در مسیر تعیین شده حرکت نمائید.
و) درهنگام رانندگی با سرنشینان اتومبیل صحبت نکنید.
ز) به منظورحفظ سلامت سرنشینان از خارج نمودن سریا دست ازوسیله نقلیه درحال حرکت جداً خودداری نمائید.
ح) حفظ فاصله مناسب ازویله نقلیه جلویی با توجه به سرعت های تعیین شده ضروری است.
ط) هنگام استفاده ازپارکینگها وجایگاه های پمپ بنزین ( وارد یا خارج شدن) ضمن انتخاب مسیر ورعایت فاصله لازم ، با احتیاط عمل نمائید.
ی) قبل ازرسیدن به محل مورد نظر مسیرخود را انتخاب نمائید.
ک) درهنگام تغییرمسیر، با حفظ فاصله لازم ، ازآینه وچراغ راهنما استفاده نمائید

با عضویت در کانال های کارپرس در شبکه های اجتماعی، ویژه های خودرویی جهان را روی موبایل خود دریافت کنید.

 عضویت در کانال: تلگرام - اینستاگرام

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظرات ارسالی پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید
شما اکنون از مطلب: "

قبل از رانندگی در هوای مه آلود این مطلب را بخوانید

" بازدید می کنید
----------------
تمامی حقوق برای " کارپرس" محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است