Yendif Video Share - Search
جستجو در اخبار

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری:

توسعه خودرو های سواری دیزلی به نفع شهرنشینان نیست

شنبه | ۱۳۹۸/۰۳/۱۸ - ۱۰:۴۷ | کد خبر: CP- ۱۰۹۶۷ | سرویس: آلودگی هوا و محیط زیست
کارپرس:
مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران از احتمال ورود خودرو های سواری دیزلی ابراز نگرانی کرد و عنوان کرد با انجام این کار باید فاتحه هوای پاک را بخوانیم.
به گزارش کارپرس، نواب حسینی منش در واکنش به اقدام مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو در راستای انجام مطالعاتی بروی موتور سواری دیزلی و تلاش برای تولید و توسعه سواری های دیزلی، گفت: ۱۵سال است که سایر کشورها نسخه استفاده از خودروی دیزلی را پیچیده‌اند و نمی‌دانم چه اصراری وجود دارد که تجربه ناموفق سایر کشورها را مجددا در کشورمان آزمون و خطا کنیم؟.

وی با بیان اینکه روزانه در تهران ۱۰۰تا ۱۵۰هزار خودروی سنگین دیزلی تردد می‌کنند که بعضا از سایر استان‌ها وارد تهران می‌شوند، افزود: براساس حدود مجاز آلایندگی خودروها، می‌بایست درصد حجمی دود خروجی از اگزوز خودروی دیزلی، ۲.۸ پی پی ام باشد که اگر قطر هر اگزوز را ده سانت در نظر گرفته و در ۱۰۰هزار خودوری دیزلی ضرب کنیم می‌بینیم که روزانه به مساحت ۷۸ کیلومتر مربع در تهران دود تولید می‌شود یعنی به تعبیر دیگر اگزوزی به قطر ۱۰ کیلومتر داریم که مدام در تهران دود تولید می‌کند و دقت داشته باشید که این عدد، حدود مجازی است که سازمان محیط زیست و سازمان استاندار آن را تایید کرده‌اند و این درحالی است که در واقعیت به دلیل مشکلات خودروهای دیزلی، بیش از این میزان دود در تهران تولید می شود.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران با بیان اینکه همین حالا هم ما نگران آلایندگی خودروهای تولیدی از کارخانه هستیم گفت: بروی کاتالیست خودرویی که از کارخانه بیرون می‌آید نوشته شد"فاقد الزام آلایندگی"!؛ مسئولان امر عنوان کردند که اقداماتی در راستای بهبود کارکرد موتور و قطعات برای کاهش آلایندگی خودروهای سواری دیزلی اعمال می‌کنند، اما خنده دار است چراکه خودرویی که الان از کارخانه بیرون می‌آید، نمی‌تواند استاندارد یورو ۲ را پاس کند و چگونه می‌خواهند استاندارهای یورو ۶ مدنظرشان را بروی این خودرو پیاد کنند؟.

وی ادامه داد: گفته شده که این خودروها برای تردد در برون شهر درنظرگرفته شده است اما جای سوال است که مگر ما می‌توانیم تفاوتی بین خودروهای سواری درون و برون شهری قائل شویم؟ مگر می‌توانیم به خودروی دیزلی که از شیراز یا مشهد و ... آمده بگویم به تهران وارد نشوید؟ و مطئن باشید اگر خودروسازان بتوانند نظر مثبت دولت را برای تولید خودروی سواری دیزلی جلب کنند باید "وا اسفا" برای شهرمان بخوانیم.

حسینی منش با بیان اینکه در حال حاضر چهار میلیون خودروی سواری در تهران وجود دارد که با وجود تمام سخت‌گیری‌ها هنوز تعداد روزهای ناسالم شهرمان برای گروه‌های حساس بیشتر از میانگین جهانی است ادامه داد: حالا تصور کنید خودروهای سواری دیزلی نیز وارد چرخه شوند و آن زمان باید فاتحه اقدامات ایجابی و سلبی را که در این مدت برای بهبود وضعیت هوای تهران انجام گرفته را خواند!.منبع: ایسنا

با عضویت در کانال های کارپرس در شبکه های اجتماعی، ویژه های خودرویی جهان را روی موبایل خود دریافت کنید.

 عضویت در کانال: تلگرام - اینستاگرام

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 5 حرف باشد
نظرات ارسالی پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید
شما اکنون از مطلب: "

توسعه خودرو های سواری دیزلی به نفع شهرنشینان نیست

" بازدید می کنید
----------------
تمامی حقوق برای " کارپرس" محفوظ وانتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است